Митне очищення: як оформити товар на митниці

Для того, щоб перевезти товар через кордон і мати право його реалізовувати, треба зробити дві речі: надати на митниці всі необхідні документи та сплатити всі мита і податки. Цей процес називається митним очищенням, або «розмитненням».

Звучить просто, але коли справа доходить до збору й оформлення документів, все проходить не так швидко. А якщо була допущена незначна помилка, митні служби можуть не пропустити товар або затримати його на кордоні.

З труднощами на митниці стикаються 27% українських експортерів і 35% підприємств, які займаються імпортом. Такі результати показало опитування Інституту економічних досліджень України.

Постійні зміни законодавства, велика кількість дозвільних документів, бюрократизація митниць, відсутність прозорих правил визначення походження товару та його вартості, несприятливий податкове регулювання — одні з найпоширеніших проблем, з якими стикаються підприємства, які займаються зовнішньоекономічною діяльністю.

 

Основні етапи митного очищення

В оформленні імпорту й експорту є свої відмінності. Але сам процес митного очищення не змінюється. Умовно його можна розділити на два етапи: підготовчий і саме митне очищення.

Під час підготовчого етапу підприємець або митний брокер збирає повний пакет документів, проводить їх аналіз, визначає код товару згідно з УКТ ЗЕД. Якщо необхідно — отримує дозвільні документи. Сюди ж відноситься розрахунок митних зборів і податків, і заповнення ДТ (декларація на товари) або ДМВ (декларація митної вартості).

На другому етапі митний брокер контролює, щоб при перевірці вантажу не було допущено порушень.

 

Які документи потрібні для митного очищення

Перелік документів, необхідних для імпорту або експорту, багато в чому дуже схожий. В обох випадках на митниці потрібно буде надати:

  • Документи на вантаж — оригінали інвойсу, пакувальний лист, необхідна для даного виду вантажу сертифікація (карантинна, ветеринарна, гігієнічна, пожежна, безпеки або відповідності), сертифікати якості та походження (СТ-1, якщо товар походить з країн СНД, форма А і т. д.).
  • Транспортні документи — книжка МДП, коносаменти, транспортна накладна CMR, AWB для авіатранспорту або залізнича накладна.
  • Документи, що фіксують відносини між митницею та компанією-власником вантажу — платіжне доручення, що підтверджують оплату послуг митного термінала, картка акредитації в митниці і якщо є — договір з брокерською організацією на декларування товарів.

Для імпорту товарів потрібно підготувати документи, що підтверджують вартість і код товару (прайс-листи, каталоги або технічний опис) і дозвільні документи (сертифікат якості, санітарно-епідеміологічний висновок, реєстрація МОЗ, ДСТУ тощо).

При експорті потрібно надати паспорт водія і технічний паспорт транспортного засобу, свідоцтво, яке підтверджує право міжнародних перевезень. Варто пам'ятати, що експорт в Україні не обкладається митом, є тільки квоти (обмеження за кількістю вантажу — наприклад 50000 тонн металу певного сорту за певний відрізок часу).

 

Сало, горілка і томик віршів Шевченка: що не можна вивозити з України

Всі товари можна умовно поділити на три великі групи:

  • товари, які можна вивозити без обмежень;
  • товари з обмеженнями на експорт;
  • товари, які заборонено вивозити.

Друга категорія — це квотні товари. Їх можна ввозити або вивозити тільки в певній кількості в певний проміжок часу — наприклад, за рік. При їх перевезенні потрібно надати документи, які підтверджують, що квота ще не закінчилася — і тільки тоді можна ввозити / вивозити. Наприклад, в Україні діють квоти на експорт товарів до Європейського Союзу, зокрема, на кукурудзу, мед, цукор, виноградний і яблучний сік.

В останню категорію входять зброю і наркотичні засоби, отруйні або вибухонебезпечні речовини, лісоматеріали (кругляк сосни), культурні та історичні цінності (акварелі, картини, вироби зі шкіри, порцеляни, кришталю і кераміки, пластинки, книги і т.д.).

 

Кордони можливого: чи можна самому підготуватися до розмитнення

Власник вантажу може самостійно зайнятися питанням митного оформлення. Повідомити митницю, коли вантаж має перетнути кордон, оформити митну декларацію та інші документи, організувати експертизи та сплатити мита.

Але варто пам'ятати: мінімальна похибка у декларації – і вантаж можуть затримати на митниці на невизначений термін. Це загрожує зривом строків постачання та збільшенням витрат через сплату штрафів.

Тому краще довірити цю процедуру митному брокеру, який знає про всі підводні камені і стежить за нововведеннями в митному та податковому законодавстві. Особливо якщо експорт чи імпорт відбувається епізодично і доводиться мати справу з різними групами товарів.

Крупному підприємству з постійним експортом краще мати в штаті людину, яка займатиметься питаннями логістики.

Також може бути цікаво